IMG_5997

Şoklama Odaları

Bir ürünün soğuk zincirdeki yaşamı işleme alanına geldiği anda başlar. Ne kadar hızlı soğutur ve depolama sıcaklığına getirirseniz, ürün o kadar sağlıklı ve uzun ömürlü olacaktır. Bu şartları sağlamak için ise muhafaza depolarından ziyade hızlı soğutmaya özel cihazlar kullanılması şarttır, çünkü muhafaza cihazları dışarıdan gelen ısınmaya yönelik ısıya karşı içerideki sıcaklığı korumaya çalışırken, hızlı soğutma ve şoklama cihazları tamamen ürünleri olabildiğince hızlı soğutmak üzere tasarlanır.

Şoklama nedir?

Şoklama terim olarak ürünlerin hızlı bir şekilde dondurularak su aktivitesinin tamamen durdurulması anlamına gelmektedir. Bir ürünün çürümesinde ya da bozulmasında en büyük etken içerisinde su bulunmasıdır. Donuk olarak saklanacak olan ürünlerin içerisinde herhangi bir bakteri oluşumu başlamadan su aktivitesinin durdurulması gerekir, bu yüzden çok hızlı bir şekilde dondurulur ve ürün çekirdek sıcaklığı -25°C ve altına çekilerek bir süre bu sıcaklıkta bekletilir. Su aktivitesi durduğunda doğal olarak bakteri yaşamı da sona erdiği için bu ürünler daha sonra ihtiyaca göre -18°C ile -25°C arasındaki sıcaklıklara sahip soğuk depolarda bekletilir.

Şoklama ya da şok dondurma, bu işlemi yapan cihazlara verilen genel addır ve adı üzerinde çok hızlı yapılması gerekir. Barlas Soğutma A.Ş. tarafından üretilen tüm cihazlar yüksek kapasiteyle başlayarak, oda içerisindeki hava soğudukça nominal kapasitesine inen bir çizgi izler. Bu sebepten dolayı hem daha verimli, hem de daha hızlı bir soğutma sağlar.

Detaylı bilgi için iletişime geçiniz.